Επίσκεψη στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Πυρηνικών Ερευνών (CERN)

CERN_2018

24 μαθητές της  Α΄ και Β΄ Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων συμμετείχαν στην ετήσια επίσκεψη στον Ευρωπαϊκό Οργανισμό για την Πυρηνική Έρευνα (CERN) στη Γενεύη (Ελβετία) από τις 13/3 - 17/3/2018.

Αντικείμενο του ταξιδιού ήταν ο μεγάλος επιταχυντής Αδρονίων (Large Hadron Collider), ένα τεραστίου μεγέθους διεθνές ερευνητικό πρόγραμμα Σωματιδιακής Φυσικής Υψηλών Ενεργειών. Οι μαθητές, μετά την ενημέρωση από Έλληνες επιστήμονες που εργάζονται στο CERN, ξεναγήθηκαν στις επίγειες και υπόγειες εγκαταστάσεις του ανιχνευτή CMS στο Cessy της Γαλλίας.

Στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής εκδρομής πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις - ξεναγήσεις στον Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών, στη Μόνιμη Αντιπροσωπεία της Ελλάδας στα Ηνωμένα Έθνη και στο Μουσείο Ολυμπιακών Αγώνων στη Λωζάνη.

Παράλληλα οι μαθητές ξεναγήθηκαν στα αξιοθέατα της πόλης της Λωζάνης, του Μοντρέ, του Annecy, στο κάστρο της Gruyere καθώς και στο ιστορικό κέντρο της Γενεύης.