Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

«Οι Μαθητές συναντούν τη Φυσική και η Φυσική Μαγεύει»

Fysiki_Magevi_v2

Δύο ομάδες των Εκπαιδευτηρίων συμμετείχαν στην εκδήλωση «Οι  Μαθητές συναντούν τη Φυσική και  Φυσική Μαγεύει» την Κυριακή, 18 Μαρτίου 2018 που πραγματοποιήθηκε στο 17ο Πανελλήνιο Συνέδριο Φυσικής στη Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα της Α’ Λυκείου αποτελούμενη από τους μαθητές Δ. Βασιλειάδη , Δ. Βλαχονάσιο, Γ. Κάπαλη-Προύσαλη, Ο. Μπαλτά, Κ. Σταφυλίδη και Θ. Τζέλλο παρουσίασε την εργασία με τίτλο «Τρόποι Προώθησης Διαστημοπλοίων»

Η ομάδα της Β’ Λυκείου αποτελούμενη από τους μαθητές Π. Ανδρεάδη, Π. Χαλιμούρδα και τον μαθητή της Α’ Λυκείου Χ. Αλβανό παρουσίασαν την εργασία με τίτλο «String Theory»
Η εργασία αυτή βραβεύτηκε ως η 6η καλύτερη μεταξύ 40 εργασιών μαθητών από σχολεία όλης της Ελλάδας.

Στην ίδια εκδήλωση ο μαθητής Ρ. Τσιάμης συμμετείχε ως μέλος της ελληνικής ομάδας που έλαβε μέρος στην Διεθνή Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής στην παρουσίαση της εμπειρίας των μαθητών από τη συμμετοχή τους στον διαγωνισμό.