Ατμόσφαιρα συγκίνησης στο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο για τον Κωνσταντινουπολίτη Γιώργο Θεοτοκά

Diethnes_Mathitiko_Synedrio_2018_G._Theotokas

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το 6ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο «Ο Κωνσταντινουπολίτης Γιώργος Θεοτοκάς», που διοργανώθηκε από το Ζωγράφειο Λύκειο Κωνσταντινούπολης και τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη Θεσσαλονίκης υπό την αιγίδα του Οικουμενικού Πατριαρχείου, στο Ζωγράφειο Λύκειο.

Για πέντε μέρες, από τις 14 έως και τις 18 Μαρτίου, μαθητές από είκοσι σχολεία (δημόσια και ιδιωτικά) της Ελλάδας, της Πόλης, της Κύπρου και της Αμερικής μαζί με τους δασκάλους τους συναντήθηκαν με επιστήμονες, λογοτέχνες, ηθοποιούς, καλλιτέχνες και δημοσιογράφους, για να προσεγγίσουν τη ζωή και το έργο του Κωνσταντινουπολίτη συγγραφέα της Γενιάς του ’30 Γιώργου Θεοτοκά.

Το 2019 το συνέδριο αφιερώνεται στον αιώνιο έφηβο, τον Αντώνη Σαμαράκη!

Συνεδρίου
Δελτίο