Από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό…

Apo_Nipia_Se_Dim

Τη Δευτέρα, 14 Μαΐου 2018 ολοκληρώθηκε ο κύκλος των επισκέψεων των Νηπίων στην  Α΄ Δημοτικού. Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου είχαν την ευκαιρία να μπουν στις τάξεις της Α΄ Δημοτικού, να καθίσουν στα θρανία και να γνωρίσουν τις μελλοντικές τους δασκάλες.

Ήρθαν σε μια πρώτη επαφή με τα μαθήματα του Δημοτικού, κάνοντας μια σειρά δραστηριοτήτων (ασκήσεις Γλώσσας και Μαθηματικών, προβολή και συζήτηση παραμυθιού, πείραμα). Την τελευταία μέρα μάλιστα γνώρισαν τα παιδιά της Α΄ τάξης και ρώτησαν ελεύθερα ό,τι τους απασχολεί σχετικά με το «μεγάλο» σχολείο. Εκείνα τους έλυσαν τις απορίες με χαρά και τους διαβεβαίωσαν πως όλα θα πάνε καλά και πως θα περάσουν υπέροχα.

Στο τέλος, τους παρέδωσαν τα κλειδιά της Α΄ Δημοτικού και έδωσαν όλοι μαζί ραντεβού τον Σεπτέμβριο!