STREAM Day 2018

Stream_Day_2018

Μια μεγάλη γιορτή των επιστημών και της τεχνολογίας, STREAM Day, διοργανώθηκε από τα Εκπαιδευτήρια την Τετάρτη, 23 Μαΐου για όλους τους μαθητές του Δημοτικού και του Γυμνασίου.

Την ημέρα αυτή οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε διαδραστικά workshops, να δουν από κοντά κατασκευές, που πραγματοποιήθηκαν καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς στο πλαίσιο του προγράμματος STREAM STEPS, να εκτελέσουν εντυπωσιακά πειράματα, να προγραμματίσουν τα δικά τους ρομπότ και να λύσουν ευρηματικούς μαθηματικούς γρίφους.

Η μέρα αυτή - κατά την οποία για άλλη μια φορά η μάθηση συνδυάστηκε με την ανακάλυψη, τη δημιουργία και το παιχνίδι - ήρθε να επισφραγίσει την επιτυχημένη πορεία των Εκπαιδευτηρίων στις Θετικές Επιστήμες, μέσα από ένα πλήθος καινοτόμων προγραμμάτων, που πραγματοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους.