Mandoulides Python Camp

Python_Camp

Τα Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη, στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών δράσεων που αναπτύσσουν, διοργάνωσαν το Mandoulides Python Camp, με στόχο να προσελκύσουν το ενδιαφέρον των μαθητών A' Γυμνασίου για τον Προγραμματισμό και την Αλγοριθμική Σκέψη.

Την πρώτη εβδομάδα (30/04/18 - 04/05/18) στο Mandoulides Python Camp οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με τον προγραμματισμό και έμαθαν να κάνουν βασικές πράξεις με μεταβλητές στο προγραμματιστικό περιβάλλον της Python 3, μίας γλώσσας προγραμματισμού υψηλού επιπέδου.

Τη δεύτερη εβδομάδα του προγράμματος (07/05/18 - 11/05/18)  διδάχτηκαν πώς να γράφουν τον δικό τους κώδικα και να λύνουν προβλήματα. Με την ολοκλήρωση του προγράμματος (18/05/18) κατάφεραν να κατασκευάζουν μόνοι τους τις δικές τους εφαρμογές σε Python 3.