Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Αρχαιοελληνικό Αγρόκτημα»

Apo_Sitari_Sto_Psomi@Mandoulides_Schools

Οι μαθητές των Blossoms συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Αρχαιοελληνικό Αγρόκτημα», που φιλοξενείται στο Πάρκο Δεινοσαύρων στο Ωραιόκαστρο.

Σε αυτό το θεματικό πάρκο, το οποίο έχει έκταση 5 στρεμμάτων, ενημερώθηκαν για τους τρόπους παρασκευής της ελληνικής - μεσογειακής διατροφής, στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας «Διατροφή στο Παρελθόν και στο Παρόν». Οι μαθητές μας είχαν επίσης την ευκαιρία να ενημερωθούν για όλα τα στοιχεία της αρχαίας ελληνικής διατροφής, καθώς και να γνωρίσουν τα επαγγέλματα, τους χώρους και διάφορες δραστηριότητες ενός τυπικού αγροκτήματος. Δίπλα στο αγρόκτημα υπήρχε ένα θερμοκήπιο με εποχιακά λαχανικά και βότανα του Ιπποκράτη.

Το πρόγραμμα τελεί υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας και επιμελείται η διατροφολόγος κ. Α. Μπατσίλα.