Mandoulides Junior CodeWeek

Junior_Code_Week@Mandoulides_Schools

Τα Εκπαιδευτήρια, στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών δράσεων που αναπτύσσουν και με αφορμή την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα, διοργανώνουν το Mandoulides Junior CodeWeek με στόχο να προσελκύσουν το ενδιαφέρον των μαθητών για τον Προγραμματισμό και την Αλγοριθμική Σκέψη.

Συγκεκριμένα, από τις 15 έως τις 19 Οκτωβρίου 2018, στο πλαίσιο του μαθήματος Πληροφορικής, όλοι οι μαθητές των τάξεων του Δημοτικού θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν στο Mandoulides Junior CodeWeek.

Κατά τη διάρκεια αυτής της εβδομάδας, οι μαθητές θα προγραμματίσουν μέσα από εκπαιδευτικά παιχνίδια και εργαλεία, θα γνωρίσουν τις βασικές έννοιες και δομές του προγραμματισμού με τη χρήση της γλώσσας JavaScript και θα έρθουν σε επαφή με τη ρομποτική.

Τέλος, θα εφαρμοστούν καινοτόμες εκπαιδευτικές μέθοδοι, όπως η εξατομικευμένη μάθηση (Adaptive Learning) και ο προγραμματισμός κατά ζεύγη (Pair Programming).