O Christopher Hudson, διευθυντής των εκδόσεων ΜοΜΑ, συνομιλεί με μαθητές των Εκπαιδευτηρίων

C._Hudson_MoMMA_at_Mandoulides_Schools

Τα Εκπαιδευτήρια, στην  προσπάθειά τους να φέρουν τους μαθητές σε επαφή με σπουδαίες  προσωπικότητες της τέχνης και του πολιτισμού, υποδέχθηκαν στις εγκαταστάσεις του Γυμνασίου/Λυκείου τον κ. Christopher Hudson, διευθυντή των εκδόσεων του Μουσείου Μοντέρνας Τέχνης της Νέας Υόρκης, ΜοΜΑ.

Οι μαθητές του προγράμματος «Studies Abroad»  και «100mentors» συνομίλησαν μαζί του, θέτοντάς του ερωτήσεις σχετικά με το επάγγελμά του και τη μοντέρνα τέχνη στον 21ο αιώνα. Τη συζήτηση παρακολούθησαν και οι μαθητές της Β΄ Γυμνασίου οι οποίοι την επόμενη ημέρα παρουσίασαν project στα βιβλιοπωλεία ΙΑΝΟΣ,  όπου ανέλυσαν το βιβλίο «Ο κήπος του Matisse».

Η παρουσίαση
των μαθητών στον ΙΑΝΟ