Η Β΄ Δημοτικού και ο «Ο μυστικός καθρέφτης»

Ο_Magikos_Kathreftis

Ένα μοναδικό και ξεχωριστό ταξίδι στην αθώα παιδική ψυχή είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν οι μαθητές της Β΄ τάξης του Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων το Σάββατο, 3 Νοεμβρίου, με αφορμή την παρουσίαση του βιβλίου της Γλυκερίας Γκρέκου: «Ο μυστικός καθρέφτης» στον χώρο του βιβλιοπωλείου «Κωνσταντινίδης».

Η ονειροπόλα ηρωίδα του βιβλίου, η Φωτεινούλα, συγκίνησε τα παιδιά με την περιπέτειά της, καθώς τους έδωσε τη δυνατότητα να προβληματιστούν και να αποτιμήσουν θετικά την αξία που έχει η προσπάθεια του καθενός να γνωρίσει σε βάθος τον εαυτό του. Παράλληλα, μπόρεσαν  να εκτιμήσουν τον αγώνα όλων μας για αυτοβελτίωση με την αρωγή εκείνων των προσώπων που μας αγαπούν και μας στηρίζουν στη ζωή τίμια και ειλικρινά.

Οι μαθητές παρουσίασαν με τον δικό τους τρόπο δραματοποιημένα χωρία του βιβλίου, συνομίλησαν με τη συγγραφέα και τραγούδησαν εμπνευσμένοι από το πρωτότυπο θέμα του βιβλίου.