Τα Blossoms «ξεμπερδεύουν το κουβάρι των συναισθημάτων»

Xetiligontas_Yarn_Mandoulides_Schools

Με αφορμή τη θεματική ενότητα «Συναισθήματα», οι μαθητές των Blossoms παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Ξεμπερδεύοντας το Κουβάρι των Συναισθημάτων» στη Στέγη Πολιτισμού «Μικρός Λυρικός Πλανήτης».

Συνδυάζοντας το  παιχνίδι, τη διασκέδαση και τη μουσική, δασκάλες και μαθητές  επιχειρήσαμε να ανακαλύψουμε τα καθημερινά συναισθήματά μας.

Προσπαθήσαμε να  διακρίνουμε, να  προσεγγίσουμε και να  αντιληφθούμε σε βάθος τόσο τα ευχάριστα συναισθήματα, όπως  χαρά,  αγάπη,  έκπληξη,  θαυμασμό,  ηρεμία όσο  και τα  δυσάρεστα, όπως  λύπη,  φόβο, μίσος,  αηδία και  θυμό. Ταυτόχρονα, μπορέσαμε   να διαπιστώσουμε πότε και πώς όλα αυτά επηρεάζουν εμάς και τους συνανθρώπους μας, «ξεμπερδεύοντας» έτσι «το κουβάρι των συναισθημάτων μας».