Οι μικροί μαθητές στην Έκθεση «Van Gogh Alive»

Van_Gogh_Nipia

Τα Νήπια, τα Blossoms και τα Beatles των Εκπαιδευτηρίων επισκέφτηκαν τη μεγαλειώδη Έκθεση «Van Gogh Alive -The Experience» στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο του προγράμματος τέχνης «Art Attack».

Οι μικροί μαθητές μας παρακολούθησαν ένα φαντασμαγορικό και εντυπωσιακό πολυθέαμα για μικρούς και μεγάλους. Μία μοναδική παρουσίαση όλων των έργων του μεγάλου Oλλανδού ζωγράφου όχι με τον καθιερωμένο και  συνήθη τρόπο αλλά με μία μέθοδο που αναδεικνύει νέες οπτικές γωνίες και προοπτικές.

Πίνακες, σκίτσα αλλά και κινούμενες εικόνες προβάλλονταν  από σύστημα υψηλής τεχνολογίας, δημιουργώντας μία τρισδιάστατη απεικόνιση σε πολλαπλές  επιφάνειες, σε μία πολλαπλά υποσχόμενη οπτική και αλληλεπιδραστική εμπειρία. Οι ρέουσες εικόνες, που γίνονταν ένα σώμα με τους ψηφιακούς ήχους, γέμιζαν τον χώρο με πλούσιες προσλαμβάνουσες για όλες τις αισθήσεις, δημιουργώντας μία μαγευτική και καθηλωτική ατμόσφαιρα που συνεπήρε από την πρώτη στιγμή τους μικρούς επισκέπτες.