Τραγουδήσαμε στην Πόλη… με τον Θανάση Πολυκανδριώτη

Polykandriotis_Stin_Poli

Τα παιδιά του Ζωγραφείου Λυκείου και των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη τραγούδησαν στην Πόλη… με τον Θανάση Πολυκανδριώτη.

Μία μοναδική εμπειρία έζησε το πολυπληθές κοινό, που αποτελούνταν από ομογενείς, αποφοίτους του Ζωγραφείου του 1968 και του 1978, γονείς και συγγενείς των μαθητών των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη και του Ζωγραφείου, Έλληνες και Τούρκους, και παρακολούθησε την επετειακή εκδήλωση «Τραγουδάμε στην Πόλη με τον Θανάση Πολυκανδριώτη» για τον εορτασμό των 125 ετών από την ίδρυση του Ζωγραφείου.

Μαθητές της ΣΤ΄ Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη ταξίδεψαν στην Κωνσταντινούπολη, συνάντησαν τους φίλους τους μαθητές του Ζωγράφειου Λυκείου και όλοι μαζί μοιράστηκαν τη σκηνή με τον κορυφαίο Έλληνα δεξιοτέχνη του μπουζουκιού και συνθέτη Θανάση Πολυκανδριώτη σε μία εκδήλωση, με πολλές πενιές, ενθουσιασμό και φυσικά εξαίσιες μουσικές.

Ο Θανάσης Πολυκανδριώτης έχει πολλαπλούς δεσμούς με την Πόλη, καθώς η πρώτη του παρουσία εκεί ήταν το 1969, όταν με σπουδαίους τραγουδιστές έπαιξε στο γνωστό για την εποχή ελληνικό κέντρο «Μάντρα» στα Ταταύλα. Ο συνθέτης παρουσίασε τραγούδια από το έργο «Ο σκληρός Απρίλης του ’45», του Μάνου Χατζιδάκι, τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη καθώς και δικά του και στο δεύτερο μέρος συνόδεψε τους μαθητές με το μπουζούκι του και τραγούδησε μαζί τους λαϊκά και παραδοσιακά τραγούδια.

Μαζί του ήταν ο Μπάμπης Βελισσάριος στο τραγούδι και οι μουσικοί Νίκος Καινούργιος στην κιθάρα και Νίκος Νταρίλας στα τύμπανα.

Ο Διευθυντής του Ζωγραφείου Γυμνασίου - Λυκείου Γιάννης Δεμιρτζόγλου τίμησε τον  κορυφαίο μουσικό  για την πολύτιμη και πολυετή προσφορά του στο ελληνικό τραγούδι και ανέφερε για τη συμμετοχή του Θανάση Πολυκανδριώτη στον εορτασμό των 125 χρόνων του σχολείου:

«Μεγάλη η χαρά και η τιμή να εμφανιστεί στη σκηνή του Ζωγραφείου Λυκείου ο μεγάλος Έλληνας μουσικός Θανάσης Πολυκανδριώτης, στο πλαίσιο του εορτασμού των 125 χρόνων της σχολής. Το Ζωγράφειο στις 23/11 γέμισε από εξαίσιες μουσικές και χαρούμενες παιδικές φωνές των μαθητών του και των μαθητών της ΣΤ´ Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη, που ταξίδευσαν για τη μουσική αυτή συνάντηση στην Πόλη των Πόλεων. Ζωγραφειώτες από όλο τον κόσμο επέστρεψαν τις μέρες αυτές στα θρανία του Ζωγραφείου και γιόρτασαν μαζί μας».

Στην ξεχωριστή  αυτή επίσκεψη τους στην Πόλη οι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων μαζί με τους μαθητές του Ζωγραφείου αλλά και τους καλεσμένους είχαν επίσης την ευκαιρία να επισκεφθούν και να ξεναγήθηκαν στην Αγια-Σοφιά, στο Μπλε Τζαμί, στη Βυζαντινή Κινστέρνα, στην Πατριαρχική Μεγάλη του Γένους Σχολή, στην Παναγία των Εισοδίων στο Πέρα, στην Παναγία Βλαχερνών, στο Μουσείο Μέσων Μεταφοράς Rahmi Koc και στο Aquarium.

Τέλος, κατά τη διάρκεια μιας περιήγησης στον Βόσπορο, οι μαθητές των δύο σχολείων με τους εκπαιδευτικούς, τους γονείς και τους καλεσμένους τους χόρεψαν και τραγούδησαν μέχρι τελικής πτώσης. Το ταξίδι τελείωσε στη μαγευτική Κοινότητα Μεγάλου Ρεύματος, όπου γονείς και μαθητές παρακολούθησαν το ντοκιμαντέρ «Το Μέγα Ρεύμα του Βοσπόρου», σε σκηνοθεσία Γιώργου Μουτεβελή, και βίωσαν πολλές ευχάριστες εκπλήξεις, αντάξιες της πολίτικης φιλοξενίας και της ρωμαίικης αρχοντιάς.

Κι όπως είπε και στον χαιρετισμό της η κ. Αικατερίνη Μαντουλίδου, Πρόεδρος των Εκπαιδευτηρίων:

«Γι’ αυτό ερχόμαστε με τα νιάτα μας, τα παιδιά μας, τους μαθητές μας στην Πόλη των Πόλεων. Για να γνωρίσουμε τα ιστορικά αυτά σχολεία που σε πείσμα των καιρών συνεχίζουν να αποτελούν τους καλύτερους πρεσβευτές του ελληνικού πνεύματος. Για να προσκυνήσουμε τις εκκλησίες και το Φανάρι μας που διατηρεί άσβεστη τη φλόγα της Ορθοδοξίας. Για να θαυμάσουμε τις ελληνικές κοινότητες και τους συλλόγους που συνεχίζουν να κάνουν τη Ρωμιοσύνη να ξεχωρίζει ακόμη και στα 18.000.000. Για να νιώσουμε, τέλος,  περήφανοι για την καταγωγή μας».

από την εκδήλωση