Η Ε΄ Δημοτικού στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού

Vizantino_Musio_E_Dim_Mandoulides_Schools

Οι μαθητές της Ε΄ Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού, όπου είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τη δομή μιας παλαιοχριστιανικής πόλης και κατοικίας.

Με κέντρο το τρικλίνιο, τον χώρο υποδοχής ενός πλούσιου σπιτιού της Θεσσαλονίκης, αναπτύχθηκαν θεματικές που πρόβαλαν τον ρόλο της πόλης ως οχυρωμένου οικιστικού συνόλου, με τον δημόσιο και ιδιωτικό βίο, τις επαγγελματικές δραστηριότητες, την οικονομική ζωή, το εμπόριο, τα εργαστήρια, την κατοικία και τον εξοπλισμό της (κεραμικά και γυάλινα σκεύη), τις δραστηριότητες του σπιτιού (υφαντική, μαγειρική) τα είδη ένδυσης και καλλωπισμού.

Στα μάτια των μαθητών ζωντάνεψαν  όλες οι εικόνες από τα κείμενα των βιβλίων, προσφέροντάς τους ένα ταξίδι στην καθημερινότητα μιας άλλης εποχής.