«Χριστούγεννα, Πρωτούγεννα, πρώτη γιορτή του χρόνου» από τους μαθητές των Νηπίων

Nipia_Christmas_Giorti

Πραγματοποιήθηκε και φέτος το Χριστουγεννιάτικο Bazaar των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη, στο πλαίσιο του οποίου έλαβε χώρα και η γιορτή των Νηπίων «Χριστούγεννα, Πρωτούγεννα, πρώτη γιορτή του χρόνου», με παραδοσιακά κάλαντα και έθιμα από τα χρόνια τα παλιά.

Οι μικροί μαθητές μάς ταξίδεψαν με τη ζωντάνια τους και μας γέμισαν νοσταλγία για τα παραμυθένια παιδικά μας χρόνια. Γονείς, φίλοι, γιαγιάδες και  παππούδες  πλημμύρισαν την αίθουσα Θεάτρου του Πολιτιστικού και Αθλητικού Κέντρου των Εκπαιδευτηρίων και υποδέχτηκαν με χειροκροτήματα και πλατιά χαμόγελα τους λιλιπούτειους πρωταγωνιστές.

Παρά την αρχική τους αγωνία οι μικροί μας μαθητές κατάφεραν να μεταδώσουν το πραγματικό νόημα των εορτών και να μας συνδέσουν με τις ρίζες μας. Μας μετέφεραν στα χρόνια τα παλιά, τότε που τα σπίτια τέτοιες μέρες μοσχοβολούσαν γλυκά και εορταστικά εδέσματα και που τα παιδιά άκουγαν παραμύθια και ιστορίες για καλικάντζαρους και ξωτικά δίπλα στο τζάκι.