Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

Η ιστορία του Καρυοθραύστη από τους μαθητές των Προνηπίων

Pronipia_Christmas_Giorti

Η υπέροχη ιστορία του Καρυοθραύστη  παρουσιάστηκε από τους μαθητές των Προνηπίων σε γονείς, συγγενείς και φίλους, που τους επιβράβευσαν με το δυνατό τους χειροκρότημα.

Μια φορά και έναν καιρό, παραμονή Χριστουγέννων ήταν θαρρώ, όταν ο  ξύλινος Καρυοθραύστης γνωρίστηκε πρώτη φορά με τη μικρή του φίλη, την Κλάρα. Οι δυο τους, μέσα σε μια νύχτα γεμάτη αστέρια λαμπερά, ταξίδεψαν σε έναν κόσμο φανταστικό, βλέποντας από κοντά δυναμικά στρατιωτάκια, σκανταλιάρικα καλικαντζαράκια, αέρινες νεράιδες και  όμορφα παλάτια με πολλά ζαχαρωτά!

Μάχη θα δώσει ο Καρυοθραύστης μαζί με τα γενναία του στρατιωτάκια με στρατιά ποντικών, αλλά στο τέλος η αγάπη πάλι θα νικήσει  και το χριστουγεννιάτικο παραμύθι θα εξιστορήσει!