Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

Γιορτινές Τηλεδιασκέψεις με Γαλλία και Σουηδία

Skype_Me_Suidia

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ' Δημοτικού στο πλαίσιο της συνεργασίας τους με σχολεία του εξωτερικού μέσω του προγράμματος της Ευρωπαϊκής Ένωσης etwinning, έφτιαξαν χριστουγεννιάτικες κάρτες και τις έστειλαν στους συμμαθητές τους σε σχολεία της Φινλανδίας, της Νορβηγίας, της Ιταλίας, της Πολωνίας, της Ισπανίας, της Τουρκίας και της Αγγλίας. Μετά από μερικές μέρες έλαβαν και οι ίδιοι τα γράμματα με τις ευχές των παιδιών.

Αποκορύφωμα του προγράμματος ήταν οι «γιορτινές τηλεδιασκέψεις» μέσω skype που πραγματοποιήθηκαν  με το σχολείο Εcole Marcel Pagnol στη Γαλλία και το Vallhovskolan Sandvikeν στη Σουηδία, στη διάρκεια των οποίων οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να τραγουδήσουν τα κάλαντα της χώρας τους. Ανταλλαγή ευχών, ανταλλαγή μελωδιών… και τα Χριστούγεννα έφτασαν στο σχολείο μας!