Διαγωνισμός EUSO 2019: Πρώτοι στη Βόρεια Ελλάδα!

EUSO_2019_At_Portugal

Οι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων  Ο. - K. Βλαχονάσιος, Ν. Κωνσταντινίδου και Β. Φραγκόπουλος (Β΄ Λυκείου) κατέκτησαν την 1η θέση στη Βόρεια Ελλάδα, στο πλαίσιο της Β΄ φάσης του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού ΕUSO. Εξασφαλίζουν έτσι τη συμμετοχή τους στη 17η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών - EUSO 2019, που θα διεξαχθεί από 4 ως 11 Μαΐου 2019 στην Αλμάδα της Πορτογαλίας.

Πέρα από την 1η θέση στη γενική κατάταξη οι μαθητές μας κατέλαβαν την 1η θέση στο μάθημα της Φυσικής, την 3η στο μάθημα της Βιολογίας και την 5η στο μάθημα της Χημείας.

Ο Διαγωνισμός EUSO διεξάγεται μέσα από εργαστηριακές δοκιμασίες στη Βιολογία, Φυσική και Χημεία. Η Β΄ (Πανελλήνια) φάση του πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, 26 Ιανουαρίου στο 1ο Γυμνάσιο Σερρών, ενώ η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων και η τελετή βράβευσης πραγματοποιήθηκαν την επόμενη ημέρα στο Δημοτικό Θέατρο Σερρών "Αστέρια".

Συγχαίρουμε τους μαθητές μας για την πολύ μεγάλη διάκρισή τους και τους ευχόμαστε επιτυχία και στην Ολυμπιάδα, στην Πορτογαλία!