Επίσκεψη της Α΄ Δημοτικού στο Πλανητάριο (NOESIS)

A'_Dimotikou Students_Visit_NOESIS

Στο πλαίσιο του σχεδίου εργασίας «Αστέρια και πλανήτες στα χέρια σου» (STREAM STEPS), οι μαθητές της Α΄ Δημοτικού επισκέφτηκαν το Πλανητάριο (NOESIS) και συμμετείχαν στο πρόγραμμα «Διαστημική Αποστολή 101».

Το ταξίδι μας ξεκίνησε παρατηρώντας έναν έναστρο ουρανό, όπου είδαμε τους αστερισμούς και μάθαμε πώς να βρίσκουμε τη Μεγάλη και τη Μικρή Άρκτο. Έπειτα παρακολουθήσαμε την κίνηση της Σελήνης γύρω από τη Γη και κατανοήσαμε τον κύκλο ζωής μιας Σελήνης. Στη συνέχεια του ταξιδιού μας πήραμε το διαστημόπλοιό μας και ξεναγηθήκαμε στους πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος.

Το ταξίδι μας ολοκληρώθηκε με ένα παιχνίδι ερωτήσεων, όπου ελέγξαμε τις γνώσεις που αποκτήσαμε κατά τη διάρκεια της διαστημικής μας αποστολής!