Mission X: Train Like an Astronaut

Ένας αστροναύτης στο διάστημα με δίπλα του το λογοτυπο του mission x

Mission X: Train Like an Astronaut

To εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Mission X: Train Like an Astronaut» αποτελεί διεθνή εκπαιδευτική καινοτομία που εστιάζει στην καλή φυσική κατάσταση και την υγιεινή διατροφή και μαθαίνει στους μαθητές να ζουν όπως οι αστροναύτες.

Το πρόγραμμα υποστηρίζεται από την Υπηρεσία Διαστήματος του Ηνωμένου Βασιλείου και την Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Διαστήματος, υπό την επίβλεψη του ESERO-UK και εντάσσεται στο ευρύτερο πρόγραμμα «Τρώμε υγιεινά στα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη».

Το πρόγραμμα εκπονείται από όλες τις τάξεις του Δημοτικού σχολείου και στο Νηπιαγωγείο στο χρονικό διάστημα από τον Μάρτιο ως και τη λήξη της σχολικής χρονιάς. Στη διάρκεια ενασχόλησης με αυτό και ανάλογα με την ηλικιακή ωριμότητα των μαθητών, εφαρμόζονται συγκεκριμένες δράσεις απόλυτα προσαρμοσμένες στο γνωστικό επίπεδο των παιδιών.

Οι δραστηριότητες του προγράμματος της NASA βασίζονται στην έρευνα της ανθρώπινης υγείας και της καλής φυσικής κατάστασης, τόσο στη γη όσο και στο διάστημα, και αναπτύσσονται σε συνεργασία με επιστήμονες του διαστήματος και επαγγελματίες της φυσικής αγωγής, οι οποίοι συνεργάστηκαν στενά με αστροναύτες.

Κατά τη διάρκεια του καινοτόμου προγράμματος Mission X οι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων παίρνουν μέρος σε δραστηριότητες που προσομοιάζουν με εκείνες που ακολουθούν όσοι ταξιδεύουν στο διάστημα.

Έτσι οι μαθητές μας, ανάλογα με την τάξη τους, συμμετέχουν στις ακόλουθες δράσεις:

• What’s your space height (υπολογισμός βάρους και ύψους στο διάστημα),
  • Energyof an astronaut (σύνταξη λίστας με τις υγιεινές τροφές που μπορούν να εξασφαλίσουν τα απαραίτητα αποθέματα ενέργειας σε έναν αστροναύτη),
  • Reducedgravity, Low fat (διάκριση των επιβλαβών για την υγεία όλων μας λιπαρών ουσιών στις τροφές που καθημερινά καταναλώνουμε),
  • Τastein space (χαρτογράφηση των περιοχών της ανθρώπινης γλώσσας, αναφορά στον τρόπο με τον οποίο διάφορες αισθήσεις επηρεάζουν τη γεύση μας).

Επιπρόσθετα, οι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων εμπλέκονται στις ακόλουθες δράσεις με στόχο τη θωράκιση και τη βελτίωση της φυσικής τους κατάστασης:

• Agility astro course
  • Base station walkback
  • Build an astronaut core
  • Explore and discover
  • Do a spacewalk
  • Climb a Martian mountain
  • Crew training
  • Jump for the moon

Μέσα από αυτό το περιπετειώδες ταξίδι στον γοητευτικό κόσμο του διαστήματος οι μαθητές όχι μόνο ενημερώνονται για την καλή φυσική κατάσταση και την υγιεινή διατροφή, αλλά και αποκτούν τη δυνατότητα να γίνουν η επόμενη γενιά εξερευνητών της καλής φυσικής κατάστασης.

Συλλογή φωτογραφιών