Παρακολούθηση εκπαιδευτικού προγράμματος «Απόνερα - 6 ιστορίες με λίγο νερό…»

6 Ιστορίες με λίγο νερό

Τα Προνήπια των Eκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη επισκέφτηκαν το Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας - Θράκης. Με αφορμή το θέμα  «Τα θαύματα της φύσης», οι μικροί μας μαθητές παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Απόνερα - 6 ιστορίες με λίγο νερό…» από την ομάδα κουκλοθεάτρου «Μαρμίτα».

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ταξιδέψουν στον κόσμο του νερού, με βασικό τους οδηγό έξι ιστορίες δοσμένες μέσα από την τέχνη του Κουκλοθεάτρου και του Θεάτρου Σκιών. Με ήρωες παιδιά σαν και τα δικά μας, οι συγκεκριμένες ιστορίες μάς μίλησαν με απλό και άμεσο τρόπο για τη θάλασσα, τις λίμνες, τα ποτάμια, τα φράγματα, τη γεωργία και την έλλειψη του νερού.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του μουσείου, παρατήρησαν από κοντά έναν νερόμυλο από τα χρόνια τα παλιά και ενημερώθηκαν για τους τρόπους χρήσης του.