Τουρνουά Έντεχνου Αγγλικού Ρητορικού Λόγου Let’s Talk

Let’s Talk

Το Τουρνουά Έντεχνου Αγγλικού Ρητορικού Λόγου Let’s Talk για μαθητές της ΣΤ’ Δημοτικού, που είναι μη διαγωνιστικού χαρακτήρα και ξεκίνησε με πρωτοβουλία των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη το 2013, φιλοξενήθηκε φέτος στις εγκαταστάσεις του Anatolia College.

80 μαθητές από δημόσια και ιδιωτικά Δημοτικά Σχολεία της Λάρισας, της Ξάνθης και της Θεσσαλονίκης συναντήθηκαν και αντάλλαξαν απόψεις πάνω σε θέματα που τους αφορούν (Αγωνίσματα: Διττός Λόγος, Διαλογική Συζήτηση), καθώς επίσης διάβασαν, με τον δικό τους ξεχωριστό τρόπο, λογοτεχνικά αποσπάσματα της επιλογής τους (Αγώνισμα: Εκφραστική Ανάγνωση Λογοτεχνίας). Οι μαθητές ήρθαν έτσι σε μία πρώτη επαφή με τον δημόσιο λόγο και γνώρισαν συνομηλίκους τους, με τους οποίους πέρασαν ένα ξεχωριστό διήμερο.

Το 8ο Τουρνουά Let’s Talk θα διεξαχθεί τον Φεβρουάριο του 2020.