Eξαιρετικές διακρίσεις στην 6η Μαθητική Συνάντηση Δημόσιου Λόγου στα γαλλικά, «Conseil des Jeunes Citoyens».

Εξαιρετικές διακρίσεις πέτυχαν έξι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη στην 6η Μαθητική Συνάντηση Δημόσιου Λόγου στα γαλλικά «Conseil des Jeunes Citoyens».

Εξαιρετικές διακρίσεις πέτυχαν μαθητές των Εκπαιδευτηρίων στην 6η Μαθητική Συνάντηση Δημόσιου Λόγου στα γαλλικά «Conseil des Jeunes Citoyens» την Παρασκευή, 1 και το Σάββατο, 2 Μαρτίου 2019.

Πιο συγκεκριμένα, τρεις μαθητές  των Εκπαιδευτηρίων, οι Α. Ζυμωνοπούλου (Β΄ Γυμνασίου - École ), η Δ. Λυσίτσα (Β΄ Γυμνασίου - Société) και ο Α. Παπαδόπουλος (Β’ Γυμνασίου - Amis et famille) κατέκτησαν την 1η θέση (βραβείο Jeune Citoyen), δύο μαθήτριες, οι Μ. Γκανάτσα (Β΄ Γυμνασίου - École) και Μ. Ντόντουλου (Β’ Γυμνασίου  - Alimentation et famille ) κατέκτησαν τη 2η θέση (βραβείο Prix Jeune Orateur) και ο μαθητής Α. Παπαδόπουλος (Γ΄ Γυμνασίου -École) κατέκτησε την 3η θέση (βραβείο Prix de  Mérite) στους τελικούς της κατηγορίας  του Προσχεδιασμένου - Αυθόρμητου Μονόλογου.

Στον διαγωνισμό  πήρε μέρος μία ομάδα 13 μαθητών από το Γυμνάσιο και το Λύκειο και οι μαθητές αγωνίστηκαν στα αγωνίσματα του Προσχεδιασμένου - Αυθόρμητου και Διττού λόγου στα γαλλικά και απέσπασαν εξαιρετικές βαθμολογίες. Οι μαθητές που συμμετείχαν στον διαγωνισμό, εκτός από τους παραπάνω, ήταν οι: Α. Γιουβτσένκο, Α. Καραβασίλη, Α. Τόλη, Μ. Παμπόρη, Φ. Κυρατζή, Α.Ταμπουρής, Χ. Τουμάζου.

Επίσης, η μαθήτρια της Β΄ Λυκείου Α - Τ. Παπαπαύλου (Β’ Λυκείου) και περσινή νικήτρια του διαγωνισμού συμμετείχε ως μέντορας και κριτής στους τελικούς.

Ο διαγωνισμός, που διεξήχθη εξ ολοκλήρου στη γαλλική γλώσσα, διοργανώθηκε από το Κολέγιο Δελασάλ με τη συμμετοχή 160 μαθητών δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων από όλη την Ελλάδα, όπως  το Κολέγιο Δελασάλ, το Αρσάκειο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, το Αρσάκειο Λύκειο Πάτρας, η Ελληνογαλλική σχολή Saint - Paul Πειραιά, η Ελληνογαλλική Σχολή Ουρσουλινών, η Ελληνογαλλική Σχολή Καλαμαρί, το Λεόντειο Λύκειο Ν. Σμύρνης, η Ιόνιος Σχολή, το 1ο Γυμνάσιο Σοφάδων Καρδίτσας, το 2ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς και το Κ.Ξ.Γ. Ρόζης

Φωτογραφίες από την εκδήλωση