Επίσκεψη της Γ΄ Δημοτικού στο Παιδικό Μουσείο

δεκαπέντε μαθητές των εκπαιδευτηρίων ευάγγελου μαντουλίδη ακούν τη δασκάλα να τους λέει για το μετρό

Γιατί χρειαζόμαστε το Μετρό στην πόλη μας; Πώς κατασκευάζεται ένας σταθμός και μια σήραγγα; Ποιος ελέγχει τη λειτουργία του Μετρό; Τι μυστικά κρύβει η γη της Θεσσαλονίκης; Τι αποκάλυψε ο Μετροπόντικας;

Οι μαθητές της Γ΄ Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων επισκέφτηκαν τα εργαστήρια του εκπαιδευτικού - μουσειοπαιδαγωγικού προγράμματος του Παιδικού Μουσείου Θεσσαλονίκης. Εκεί τα παιδιά έγιναν μικροί μηχανικοί, σχεδίασαν, έσκαψαν και  λειτούργησαν το Μετρό στην πόλη μας!

Επίσης, είχαν τη δυνατότητα, μέσα από την αξιοποίηση και τη χρήση πληθώρας υλικών και οπτικοακουστικών μέσων, να μάθουν τι είναι το μετρό, πώς κατασκευάζεται, πώς λειτουργεί και να εξοικειωθούν με το συγκεκριμένο μέσο μαζικής μεταφοράς, αφού σύντομα αυτό θα παραδοθεί στο κοινό της Θεσσαλονίκης.