Οι μαθητές της Α΄ Δημοτικού στο Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης

Παιδιά Δημοτικού με γυρισμένες πλάτες να κοιτάζουν αγάλματα στο Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης

Οι μαθητές της Α΄ Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων επισκέφτηκαν το Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης και πήραν μέρος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο: «Αλέξανδρος Ιόλας». Έμαθαν για τη ζωή του Έλληνα γκαλερίστα και σημαντικού συλλέκτη έργων τέχνης και είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν από κοντά ορισμένα από τα έργα τέχνης της συλλογής του.

Η διαδρομή που ακολούθησαν στο μουσείο καθορίστηκε από ένα παιχνίδι με κάρτες, οι οποίες τους οδηγούσαν κάθε φορά σε ένα νέο σημείο και, κατ’ επέκταση, σε ένα διαφορετικό έργο τέχνης. Στο τέλος της διαδρομής έφτιαξαν το δικό τους παζλ, με τα κομμάτια που λάμβαναν ως λάφυρα σε κάθε ενδιάμεση στάση, το οποίο απεικόνιζε ένα ακόμη έργο τέχνης του Αλέξανδρου Ιόλα.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με την κατασκευή της βαλίτσας του Ιόλα, όπου ζωγράφισαν και τοποθέτησαν τα έργα τέχνης που τους έκαναν μεγαλύτερη εντύπωση.