1η θέση στη Β΄ Φάση των 3ων Μαθητικών Αγώνων Νέας Ελληνικής Γλώσσας Γυμνασίου

5 μαθητές ,3 κοριτσια και 2 αγόρια , μαθητές των εκπαιδευτηρίων, χαμογελούν στους αγώνες ΝΕ Γλώσσας

Την 1η θέση κατέκτησε η ομάδα του Γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων στη Β΄ Φάση των 3ων Μαθητικών Αγώνων Νέας Ελληνικής Γλώσσας Γυμνασίου Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας. Οι αγώνες διεξήχθησαν στις 13 Μαρτίου στο 10ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς, όπου η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων έφτασε στον τελικό με αντίπαλη ομάδα αυτή του Ελληνικού Κολλεγίου και αναδείχτηκε πρώτη.

Στους αγώνες συμμετείχαν 20 σχολεία, δημόσια και ιδιωτικά και 100 μαθητές.

Η Γ΄ Φάση των αγώνων θα διεξαχθεί στις αρχές Μαΐου στην Αίθουσα Τελετών της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ με τη συμμετοχή 8 σχολείων της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας.

Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων αποτελούνταν από τους παρακάτω μαθητές:
Μ. Χρηστίδη (Γ΄ Γυμνασίου)
Δ. Καραβασίλης (Β΄ Γυμνασίου)
Ό. Κεραμέως (Β΄ Γυμνασίου)
Αν. Παπαδόπουλος (Β΄ Γυμνασίου)
Σ. Παπαθανασίου (Β΄ Γυμνασίου)

Στην προετοιμασία συμμετείχαν επίσης οι μαθητές: Χ. Ζερδελής, Κ. Μπανάκα, Σ. Σπυρόπουλος (Β΄ Γυμνασίου), Μ. Μαλιγκούδη, Μ. Μπατζόλη (Γ΄ Γυμνασίου).