Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Εγώ και οι άλλοι - Μαθαίνω τα συναισθήματά μου»

Η ψυχολόγος κα Ζικοπούλου, παίζει το ''παιχνίδι του θυμού με μαθητές των προνηπιων των εκπαιδευτηρίων που είναι στραμένοι προς εκείνη

Τον πλούσιο κόσμο των συναισθημάτων είχαν την ευκαιρία να ανακαλύψουν οι μαθητές των Προνηπίων των Εκπαιδευτηρίων στο πλαίσιο του πρωτοποριακού προγράμματος «Εγώ και οι άλλοι - Μαθαίνω τα συναισθήματά μου», με την επίσκεψη της ψυχολόγου κ. Ό. Ζηκοπούλου στο Νηπιαγωγείο. Η ίδια βοήθησε τα παιδιά να αναγνωρίσουν, να ξεχωρίσουν και να κατανοήσουν τα συναισθήματα που βιώνουμε σε διαφορετικές καταστάσεις.

Επιπλέον, εστιάζοντας στα συναισθήματα της λύπης και του θυμού, τα παιδιά κατασκεύασαν και χρησιμοποίησαν το «κουτί της λύπης» και το «κουτί του θυμού». Τα κουτιά αυτά γέμισαν οι μικροί μαθητές με δικές τους ιδέες γύρω από  τους τρόπους με τους οποίους μπορούν  να αντιμετωπίσουν τα δυσάρεστα συναισθήματα.

Σκοπός του προγράμματος ήταν να βοηθήσουμε τα παιδιά να αποδέχονται, να εκφράζουν και να διαχειρίζονται τόσο τα δικά τους συναισθήματα όσο και των άλλων.