Γιορτή Β’ Δημοτικού για την επέτειο του 1821

οι μαθητές του δημοτικού των εκπαιδευτηρίων ντυμένοι με φορεσιές του 1821, πάνω στη σκηνή του θεάτρου των εκαπιδευτηρίων

Μέσα σε μια συγκινητική ατμόσφαιρα οι μαθητές της Β’ Τάξης του Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων παρουσίασαν τη γιορτή τους για την επέτειο της 25ης Μαρτίου το απόγευμα της Τετάρτης, 20 Μαρτίου στο Πολιτιστικό και Αθλητικό Κέντρο των Εκπαιδευτηρίων. Με τρόπο παραστατικό και απόλυτα σύμφωνο με την ηλικία και την ωριμότητά τους, οι μαθητές όλων των τμημάτων της Β’ Τάξης «ζωντάνεψαν» πρόσωπα και γεγονότα που συνδέονται με την επέτειο της 25ης Μαρτίου τόσο από την εθνική μας ιστορία όσο και από τη θρησκευτική μας παράδοση.

Τα παιδιά με κέφι και πρωτόγνωρο πάθος αφηγήθηκαν ιστορίες, παρουσίασαν θεατρικά δρώμενα, απήγγειλαν ποιήματα, χόρεψαν και τραγούδησαν, περνώντας σε όλους τους παρευρισκόμενους το μήνυμα ότι η επέτειος της 25ης Μαρτίου αποτελεί για όλους τους Έλληνες βαριά κληρονομιά.