«Βιβλιοπαρέες» για τη Γ’ Δημοτικού

Μαθητές του δημοτικού των εκπαιδευτηρίων μαντουλίδη πάνω στη σκηνή του θεάτρου με τα πρόσωπα στραμένα στο κοινό

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων, στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Βιβλιοπαρέες», υποδέχτηκαν τους πράκτορες του πλανήτη και τη συγγραφέα Ελένη Ανδρεάδη και παρουσίασαν σε όλους τη μυστική αποστολή που είχαν αναλάβει!

Σκοπός τους ήταν να σώσουν τη θάλασσα μέχρι την επόμενη πανσέληνο. Σε έναν αγώνα δρόμου ενάντια στον χρόνο, γεμάτο εκπλήξεις, υποβρύχιες καταδύσεις και θαλασσινά βασίλεια, οι μικροί Πράκτορες της Περιβαλλοντοπόλ γύρισαν τον κόσμο ολόκληρο, μαθαίνοντας τι πραγματικά απειλεί τη θάλασσα. Εκπαιδεύτηκαν από την επίλεκτη ομάδα πρακτόρων και έμαθαν για την υπεραλίευση, για τα πλαστικά απορρίμματα και τους κινδύνους που αυτά δημιουργούν στις θάλασσες. Ενημερώθηκαν ακόμη για τα χημικά λιπάσματα, για την κομποστοποίηση  των απορριμμάτων, για το φαινόμενο του θερμοκηπίου και τα καταστροφικά αποτελέσματα στον πλανήτη μας.

Στο τέλος της εκδήλωσης η συγγραφέας με μεγάλη χαρά δέχτηκε να υπογράψει το βιβλίο της και να συνομιλήσει με τα παιδιά.