Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

23η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων

Εξαιρετικές διακρίσεις κατέλαβαν μαθητές των Εκπαιδευτηρίων στον Προκριματικό Διαγωνισμό Νέων της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας στην Αθήνα. Πιο συγκεκριμένα, κατέλαβαν τις :

2η θέση: Μ. Κωνσταντινίδου (Γ΄ Γυμνασίου)

4η θέση: Κ. Κωνσταντινίδης (Β΄ Γυμνασίου).

Οι παραπάνω μαθητές θα στελεχώσουν την Εθνική ομάδα, η οποία αποτελείται από 6 μαθητές Γυμνασίου και θα λάβει μέρος στην 23η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων που θα πραγματοποιηθεί στην Κύπρο από τις 20 έως τις 25 Ιουνίου 2019.

Στον ίδιο διαγωνισμό ο μαθητής Α. Γιαννάκης (Α΄ Γυμνασίου) και η μαθήτρια Π. Τζάρτζη (Γ΄ Γυμνασίου) κατέλαβαν τη 2η και 3η θέση των επιλαχόντων αντίστοιχα.