Stream Day

Μαθητές του γυμνασίου και του δημοτικού στο κλειστό γυμναστήριο των Εκπαιδευτηρίων, σκοσπισμένοι στο χώρο, με τον καθηγητή τους να τους επιβλέπει

Την Τετάρτη, 17 Απριλίου 2019, στο πλαίσιο της Stream Day μικροί και μεγαλύτεροι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων προσέγγισαν με βιωματικό τρόπο τον κόσμο της Επιστήμης, της Τεχνολογίας, της Μηχανικής, των Μαθηματικών αλλά και της Τέχνης.

Με τη συμμετοχή σε διαδραστικά workshops, την παρακολούθηση εντυπωσιακών πειραμάτων σε εργαστήρια, τη δημιουργία κατασκευαστικών δομών σε κατάλληλους χώρους και την επίλυση έξυπνων και ευρηματικών μαθηματικών γρίφων, απέδειξαν ότι η δασκαλοκεντρική μάθηση αποτελεί πλέον ένα παρωχημένο σχήμα.

Συνδυάζοντας δημιουργικά το παιχνίδι με τη γνώση, μαθητές του Δημοτικού και του Γυμνασίου απόλαυσαν τη συγκεκριμένη ημέρα και ανανέωσαν το ραντεβού τους για την επόμενη σχολική χρονιά.