Την 5η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κατέκτησε η ομάδα μπάσκετ των Εκπαιδευτηρίων.

H Oμάδα Μπάσκετ των Εκπαιδευτηρίων ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα, κατακτώντας την πέμπτη θέση, καθώς επικράτησε με 70 - 69 της Νέας Ζηλανδίας.

Η διαδρομή της ομάδας θα μείνει αξέχαστη, καθώς με  μοναδικές υπερβάσεις άφησε ανεξίτηλο το στίγμα της στην τεράστια ιστορία των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη στο μπάσκετ.

Αφού κατέκτησαν την πρώτη θέση στην περιφέρεια Ανατολικής Θεσσαλονίκης, αναδείχθηκαν πρωταθλητές Ελλάδας - Κύπρου και συνέχισαν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα με ρεκόρ νίκες -  ήττες  18 - 1.

Πιο συγκεκριμένα, η πορεία της Ομάδας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ήταν η εξής:

ΜΑΣ Μαντουλίδης - Αζερμπαϊτζάν 97 - 30

ΜΑΣ Μαντουλίδης - Χιλή 84 - 24