Βιβλιοπαρουσίαση Α΄ Δημοτικού - «Η Λίλα πετάει»

H συγγραφέας Τασούλα Τσιλιμένη δείχνει το βιβλίο της σε 3 μαθήτριες του δημοτικού των εκπαιδευτηρίων

Στο πλαίσιο της 16ης Διεθνούς Έκθεσης Βιβλίου Θεσσαλονίκης οι μαθητές της Α΄ Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων συνάντησαν τη συγγραφέα Τασούλα Τσιλιμένη και παρουσίασαν σε έμμετρο λόγο το βιβλίο «Η Λίλα πετάει» εκδόσεις ΔΙΑΠΛΟΥΣ. Η ιστορία της Λίλας έδωσε την ευκαιρία στα παιδιά να τραγουδήσουν αγκαλιασμένα για τα όνειρά τους.

Λίγο πριν από το τέλος, η συγγραφέας πήρε τον λόγο και συζήτησε με τους μαθητές για την πίστη και την επιμονή στα όνειρα. Η Λίλα έμαθε στα παιδιά να μη σταματούν να ονειρεύονται και να φτιάχνουν δρόμους εκεί όπου δεν υπάρχουν. Το δικαίωμα στο όνειρο αποτέλεσε έμπνευση και για την ευχαριστήρια κάρτα που προσέφεραν οι μαθητές στη συγγραφέα, κλείνοντας με αυτόν τον τρόπο όμορφα τη βιβλιοπαρουσίαση.