Γιορτή για τους παππούδες – γιαγιάδες

Οι μαθητές του δημοτικού των εκπαιδευτηρίων καθισμένοι πάνω στη σκηνή του κέντρου εκδηλώσεων κοιτάζουν τους παπούδες και τις γιαγγιάδες τους που βρίσκονται μπροστά τους στις θέσεις των θεατών

Μέσα σε μία συγκινησιακά φορτισμένη ατμόσφαιρα οι μικροί μαθητές της Α’ και της Β’ Δημοτικού υποδέχθηκαν τους παππούδες και τις γιαγιάδες τους στο Θέατρο του Πολιτιστικού Κέντρου των Εκπαιδευτηρίων την Πέμπτη, 16 Μαΐου 2019.

Μετά από μια σύντομη αναφορά στην πορεία των Εκπαιδευτηρίων, τα οποία έχουν ήδη συμπληρώσει 40 χρόνια αδιάλειπτης λειτουργίας, και στον μεγάλο δάσκαλο, οραματιστή και ιδρυτή τους Ευάγγελο Μαντουλίδη, επιχειρήθηκε μια αναδρομή στο παρελθόν, στις συνήθειες, στα ενδιαφέροντα και τις προτιμήσεις των ανθρώπων αρκετές δεκαετίες πριν, τότε που όλα ήταν πολύ διαφορετικά.

Με τα τραγούδια και την αθωότητά τους τα παιδιά κατάφεραν γρήγορα να «ζεστάνουν» την ατμόσφαιρα, σκορπίζοντας χαμόγελα αισιοδοξίας και αγάπης, ενώ με τη ζωντάνια τους είπαν το δικό τους «ευχαριστώ» στους ανθρώπους αυτούς που σαν φύλακες άγγελοι παρακολουθούν και χαίρονται με την πρόοδό τους.

Παππού και γιαγιά, σας ευχαριστούμε από καρδιάς!