Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών (EUSO), Πορτογαλία - Αλμάδα

Οι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων Β. Φραγκόπουλος, Ν. Κωνσταντινίδου, Ο. - Κ. Βλαχονάσιος δείχνουν τα μετάλλια τους

Οι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων Β. Φραγκόπουλος, Ν. Κωνσταντινίδου, Ο. - Κ. Βλαχονάσιος (Β΄ Λυκείου) κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στην Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών (EUSO), που πραγματοποιήθηκε στην Πορτογαλία από τις 4 έως τις 11 Μαΐου.

Οι μαθητές διαγωνίστηκαν σε δύσκολα και απαιτητικά εργαστηριακά θέματα χημείας, φυσικής και βιολογίας και συναγωνίστηκαν 50 ομάδες από 24 χώρες και 150 από τους καλύτερους μαθητές της Ευρώπης στις φυσικές επιστήμες, σύμφωνα με τους διοργανωτές του διαγωνισμού.

Παράλληλα, οι μαθητές πήραν μέρος σε διάφορες άλλες δραστηριότητες και γνώρισαν τον πολιτισμό και την ιστορία της Πορτογαλίας με εξορμήσεις που έγιναν στη Λισαβόνα και στην Αλμάδα.