Επίσκεψη στο Θεματικό Πάρκο «Anel Honey Park»

οι μαθητές των Προνηπίων επισκέφτηκαν τo Θεματικό Πάρκο «Anel Honey Park» και συγκεντρωμένοι ακούνε για τη διαδικασία παραγωγής μελιού και γνώρισαν μελισσοτροφικά φυτά

Με αφορμή το πρόγραμμα «Το Μέλι και η Μέλισσα» οι μαθητές των Προνηπίων επισκέφτηκαν τo Θεματικό Πάρκο «Anel Honey Park».

Οι μαθητές μας μυήθηκαν στα μυστικά της μελισσοκομίας, ακολουθώντας το πέταγμα της μέλισσας. Μέσα από διαδραστικά παιχνίδια και με την καθοδήγηση ειδικών επιστημόνων, τα παιδιά περιηγήθηκαν στο πάρκο, παρατήρησαν από κοντά μελίσσια, τη διαδικασία παραγωγής μελιού και γνώρισαν μελισσοτροφικά φυτά.

Ακόμη, παρατήρησαν πλήθος προϊόντων που παράγονται από τη μέλισσα. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με την παρασκευή και διακόσμηση κεριού, ενώ οι μαθητές μας γεύτηκαν ένα νόστιμο και υγιεινό κέρασμα με γιαούρτι και μέλι.