Τα Beatles στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Δάσος: Το πράσινο εργοστάσιο»

Οι μικροί μαθητές των beatles με τα χέρια σηκωμένα χαμογελούν σε ένα πράσσινο δάσος με δένδρα
Με αφορμή τη θεματική ενότητα «Περιβάλλον», οι μαθητές των Beatles είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τη ζωή στο δάσος με έναν διαφορετικό, πρωτότυπο και δημιουργικό τρόπο, συμμετέχοντας στο καινοτόμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Δάσος: Το Πράσινο Εργοστάσιο», που οργανώθηκε από την επιστημονική ομάδα Μικροί Ήρωες.
Τα παιδιά επισκέφθηκαν το Σέιχ Σου, όπου έμαθαν για την αξία του δάσους και τη συμβολή του στην ποιότητα της ζωής. Εξασκήθηκαν, επίσης, στον προσανατολισμό, χρησιμοποιώντας πυξίδες, ανακάλυψαν τα μυστικά της επιβίωσης στο δάσος και εργάστηκαν ομαδικά, για να δημιουργήσουν μια καλύβα και φωλιές για μικρά πουλιά.
Τέλος, οι μικροί μαθητές μας εξερεύνησαν τις ομορφιές του δάσους μέσα από ένα συναρπαστικό κυνήγι θησαυρού.