2ο Θερινό Σχολείο ΠΑΝΕΚΦΕ (EUSO) - ΕΚΦΕ Νέας Ιωνίας "Δημόκριτος", Αθήνα

Οι μαθητές της Β΄ Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων Ο. Βλαχονάσιος, Α. - Ρ. Σπυροπούλου και Μ. Παπαγιάννη, πήραν μέρος στο 2ο Θερινό Σχολείο της Πανελλήνιας Ένωσης Υπεύθυνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών ΠΑΝΕΚΦΕ

Οι μαθητές της Β΄ Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων Ο. Βλαχονάσιος, Α. - Ρ. Σπυροπούλου και Μ. Παπαγιάννη,  οι οποίοι συμμετείχαν στους διαγωνισμούς EUSO κατά το  σχολικό έτος 2018 - 2019, πήραν μέρος στο 2ο Θερινό Σχολείο της Πανελλήνιας Ένωσης Υπεύθυνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών ΠΑΝΕΚΦΕ,  που πραγματοποιήθηκε από τις 23 έως τις 26 Ιουνίου 2019 στην Αθήνα.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε Εργαστηριακές δραστηριότητες Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας σε διαδικασία μετωπικού εργαστηρίου, καθώς  και  σε  διαδραστικές πειραματικές δραστηριότητες.

Επίσης επισκέφθηκαν το Εθνικό Κέντρο Έρευνας Φυσικών Επιστημών ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος και ενημερώθηκαν για τις δραστηριότητες του κέντρου.