Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Μουσείο Ανθρωπίνου Σώματος»

Με αφορμή τη θεματική μας ενότητα «Μέρη του σώματος», οι μαθητές των Blossoms επισκέφτηκαν το «Μουσείο Ανθρώπινου Σώματος» στο Περιβαλλοντικό Πάρκο Δεινοσαύρων στο Ωραιόκαστρο.

Το «Μουσείο Ανθρώπινου Σώματος» είναι μια εκπαιδευτική θεματική έκθεση που αποτελείται από ένα ανθρώπινο σώμα μήκους 50 μέτρων και ύψους 6 μέτρων.

Τα παιδιά εξερεύνησαν το ανθρώπινο σώμα μέσα από μια πρωτότυπη και συναρπαστική διαδρομή, η οποία ξεκίνησε από το πρόσωπο - το στόμα ήταν η είσοδος - και συνεχίστηκε στο υπόλοιπο σώμα.

Εξειδικευμένο προσωπικό συνόδεψε και ενημέρωσε τα παιδιά για τα κύρια όργανα και τις λειτουργίες τους.

Στη συνέχεια οι μικροί μας μαθητές παρακολούθησαν εκπαιδευτικά βίντεο σχετικά με την ανθρώπινη υγεία και συμμετείχαν σε διαδραστικά παιχνίδια για τη στοματική υγιεινή και τη διατροφή.