Επίσκεψη στο Θεματικό Πάρκο «Οδύσσεια»

Θεματικό Πάρκο «Οδύσσεια»

Επίσκεψη στο Θεματικό Πάρκο «Οδύσσεια»

Οι μαθητές των Προνηπίων και των Νηπίων των Εκπαιδευτηρίων «ταξίδεψαν» με τον Οδυσσέα και τους συντρόφους του μέχρι την Ιθάκη! Με την επίσκεψή τους στο Θεματικό Πάρκο «Οδύσσεια», που φιλοξενεί το «NOESIS», τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την ιστορία του πολυμήχανου Οδυσσέα από τη στιγμή που επινόησε τον Δούρειο Ίππο στον πόλεμο της Τροίας μέχρι και την επιστροφή του στο πανέμορφο νησί του, την Ιθάκη.

Μυήθηκαν στον μαγικό κόσμο του Ομήρου, μαθαίνοντας για τον Κύκλωπα Πολύφημο, την μάγισσα Κίρκη, τη Σκύλλα και τη Χάρυβδη, μέσα από μια βιωματική εμπειρία με περιπέτειες σε ειδικά διαμορφωμένο περιβάλλον με κινούμενα ομοιώματα με ήχο, ηθοποιούς και ανιματέρ.

Τέλος, οι μικροί μας μαθητές ήρθαν σε επαφή με τους ήρωες της ιστορίας και μέσα από την προβολή ταινίας με χρήση VR γυαλιών.