Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μικροί γεωργοί»

Μικροί γεωργοί

Οι μαθητές των Beatles έγιναν μικροί γεωργοί για μια μέρα, με την επίσκεψή τους στον χώρο της επιστημονικής ομάδας «Μικροί Ήρωες»

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μικροί γεωργοί»

Οι μαθητές των Beatles 1 και 2 των Εκπαιδευτηρίων είχαν την ευκαιρία να γίνουν μικροί γεωργοί για μια μέρα, με την επίσκεψή τους στον χώρο της επιστημονικής ομάδας σχεδιασμού και υλοποίησης εκπαιδευτικών και αθλητικών προγραμμάτων «Μικροί Ήρωες»! Αφού έμαθαν βασικές πληροφορίες για την κηπουρική και τα φυτά, έκαναν τη θεωρία πράξη.

Φόρεσαν, λοιπόν, ποδιές και καπέλα, πήραν τα απαραίτητα εργαλεία και έσπειραν, φύτεψαν και πότισαν λουλούδια σε ειδικά διαμορφωμένα παρτέρια. Στο τέλος του προγράμματος κάθε μαθητής πήρε στο σπίτι τη δική του μικρή γλάστρα, για να την περιποιηθεί με τον δικό του τρόπο.