Η Δ΄ Δημοτικού στο βιβλιοπωλείο «Κωνσταντινίδης»

Bιβλιοπωλείο «Κωνσταντινίδης»

Η Δ΄ Δημοτικού στο βιβλιοπωλείο «Κωνσταντινίδης»

Τελικά υπάρχουν φαντάσματα; Κι αν υπάρχουν, βλέπουν στο σκοτάδι ή χρειάζονται λάμπες και κεριά, για να μη σκοντάφτουν; Ο Θεράπων και η παρέα του ξεκινούν μια απίθανη περιπέτεια με αστείες στιγμές και ανατρεπτικά γεγονότα, που εύστοχα δραματοποίησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ Δημοτικού στην παρουσίαση του βιβλίου της Σοφίας Νέμα: «Ο Θεράπων και η στοιχειωμένη βίλα» από τις εκδόσεις Πατάκη στο βιβλιοπωλείο «Κωνσταντινίδης».

Το θεατρικό δρώμενο των μαθητών  συνοδεύτηκε από την απαγγελία ενός ποιήματος, που είχε ως πηγή έμπνευσης την περιπετειώδη ιστορία των πέντε φίλων. Η συγγραφέας συζήτησε με τους μαθητές για την αληθινή φιλία, τις σχέσεις και την αξία της εμπιστοσύνης καθώς και για τη σημασία των παραδόσεων στη ζωή κάθε οικογένειας.