Παρακολούθηση προγράμματος «Ξετυλίγοντας το κουβάρι των συναισθημάτων»

«Ξετυλίγοντας το κουβάρι των συναισθημάτων»

Παρακολούθηση προγράμματος «Ξετυλίγοντας το κουβάρι των συναισθημάτων»

Με αφορμή τη θεματική ενότητα «Συναισθήματα», οι μαθητές των Blossoms 1 και 2 των Εκπαιδευτηρίων παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Ξετυλίγοντας το κουβάρι των συναισθημάτων», στη Στέγη Πολιτισμού «Μικρός Λυρικός Πλανήτης».

Μέσα από παιχνίδι και μουσική τα παιδιά ανακάλυψαν, διασκεδάζοντας, τα καθημερινά συναισθήματά μας: ευχάριστα συναισθήματα, όπως η χαρά, η αγάπη, η έκπληξη, ο θαυμασμός και η ηρεμία αλλά και δυσάρεστα, όπως η λύπη, ο φόβος, το μίσος, η αηδία και ο θυμός.

Οι μικροί μας μαθητές προσπάθησαν να τα διακρίνουν, να τα προσεγγίσουν και να τα αντιληφθούν σε βάθος, καθώς επίσης και να διαπιστώσουν πότε και πώς επηρεάζουν εμάς και τους συνανθρώπους μας, «ξεμπερδεύοντας» έτσι «το κουβάρι των συναισθημάτων μας».