9ο Μοντέλο Ευρωπαϊκής Διακυβέρνησης του Πανεπιστημίου Yale (YGME), Λισαβόνα (26/11 - 01/12/2019)

9ο Μοντέλο Ευρωπαϊκής Διακυβέρνησης

Δεκαέξι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων ταξίδεψαν στη Λισαβόνα, την πρωτεύουσα της χώρας των ανακαλύψεων και του Βάσκο ντα Γκάμα, στο πλαίσιο των εργασιών για το 9ο Μοντέλο Ευρωπαϊκής Διακυβέρνησης του Πανεπιστημίου Yale.

Οι μαθητές επισκέφτηκαν τα σπουδαιότερα αξιοθέατα της πόλης της Λισαβόνας (πύργος της Μπελέμ, μοναστήρι των Ιερονυμιτών, πλατεία Εμπορίου, μνημείο των Ανακαλύψεων), περιηγήθηκαν στα περίχωρα της πόλης και γνώρισαν τις περιοχές Σίντρα, Κασκάις, Εστορίλ και, τέλος, επισκέφτηκαν το Κάβο ντα Ρόκα, το δυτικότερο σημείο της ηπειρωτικής Ευρώπης με θέα τον Ατλαντικό.

Τέλος, τιμητική διάκριση στο 9ο Μοντέλο Ευρωπαϊκής Διακυβέρνησης του Πανεπιστημίου Yale απονεμήθηκε στη μαθήτρια Ό. Κεραμέως (Γ΄ Γυμνασίου) για την εξαιρετική της παρουσία ως υπουργού Παιδείας, Νεότητας, Πολιτισμού και Αθλητισμού της Ιταλίας.