Δράση Φιλαναγνωσίας από τη Β΄ Δημοτικού

Στο πλαίσιο του προγράμματος Φιλαναγνωσίας οι μαθητές της Β΄ Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν από κοντά την παρουσίαση του βιβλίου της Καλλιόπης Ουζούν - Ανδρέου «Το μαγικό φτερό» στον πολυχώρο digital του Δημοτικού Σχολείου.

Η απλή και κατανοητή γλώσσα του παραμυθιού σε συνδυασμό με τα ποικίλα μηνύματά του κέντρισαν από την πρώτη στιγμή την προσοχή και το ενδιαφέρον των παιδιών, τα οποία προβληματίστηκαν γύρω από το θέμα της διαφορετικότητας και της διαχείρισής της.

Μέσα από τις περιπέτειες της κεντρικής ηρωίδας του βιβλίου, τα παιδιά ένιωσαν τη δύναμη της αγάπης και τον ρόλο που διαδραματίζει η φιλία στη ζωή του καθενός μας, ενώ συγχρόνως μίλησαν για διαχρονικές αξίες, βροντοφωνάζοντας όλα μαζί «Ναι στη Φιλία, Όχι στη Βία, Όχι στον Εκφοβισμό!».