Σχολές Γονέων - «Διαχείριση συναισθημάτων»

Σχολές Γονέων

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Σχολές Γονέων», την Τετάρτη, 4 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκαν τα βιωματικά εργαστήρια με τον γενικό τίτλο «Διαχείριση συναισθημάτων».

Ειδικοί επιστήμονες και συνεργάτες των Εκπαιδευτηρίων συζήτησαν με τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς θέματα που αφορούν την αποτελεσματική διαχείριση ιδιαίτερων συμπεριφορών των παιδιών και των εφήβων, τις σχέσεις και την επικοινωνία μέσα στην οικογένεια, την κοινωνικοποίηση, την ενδυνάμωση των παιδιών και των εφήβων με αξίες και αγαθά που θα συμβάλουν στην ομαλή ένταξή τους στην κοινωνία.

Πιο συγκεκριμένα, τα θέματα που συζητήθηκαν ήταν τα εξής:

Μεγαλώνοντας συναισθηματικά ανεξάρτητα παιδιά

Εύα Γιαννούλη, Ψυχολόγος, MRes Κοινωνική Έρευνα, NLP Coach, Πιστοποιημένη Εκπαιδεύτρια Γονέων (AHHP), Μέλος Βρετανών Ψυχολόγων (MBPsS).

Προβλήματα συμπεριφοράς και μάθησης στο σπίτι και στο σχολείο

Γεώργιος Θ. Παυλίδης, τ. Καθηγητής Μαθησιακών Δυσκολιών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Fellow της Διεθνούς Ακαδημίας Ερευνών Μαθησιακών Δυσκολιών, Πρόεδρος Παγκόσμιων Συνεδρίων Δυσλεξίας