Χριστούγεννα... παντού!

Μέσα σε μία ιδιαίτερα ζεστή ατμόσφαιρα οι μαθητές της Β΄ Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων συνδέθηκαν διαδικτυακά μέσω Skype και συνομίλησαν με τους μαθητές του ελληνικού μειονοτικού δημοτικού σχολείου της Ίμβρου, ενώ οι μαθητές της Γ΄ Δημοτικού συνομίλησαν με μαθητές από την Πολωνία, την Ουκρανία και τις Η.Π.Α.

Οι μαθητές μας έστειλαν τις ευχές τους για τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά, τραγούδησαν τα παραδοσιακά κάλαντα της περιοχής μας, παρουσίασαν χριστουγεννιάτικα έθιμα της πατρίδας μας, ενώ με ιδιαίτερη συγκίνηση άκουγαν τους συνομηλίκους τους από κάθε γωνιά της γης να στέλνουν τις δικές τους ευχές για ειρήνη και αγάπη σε όλο τον κόσμο.

Κάποιες τέτοιες στιγμές επιβεβαιώνουν περίτρανα το πόσο κοντά φέρνει η σύγχρονη τεχνολογία τους ανθρώπους, βοηθώντας τους να επικοινωνούν μεταξύ τους και να δημιουργούν γνήσιες φιλίες.