Διακρίσεις μαθητών στον Τοπικό Διαγωνισμό Πειραμάτων EUSO

Διαγωνισμό Πειραμάτων EUSO

Διακρίσεις μαθητών στον Τοπικό Διαγωνισμό Πειραμάτων EUSO

Οι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων Ι. Δημουλιός, Χ. Καραφυλλιά και Ε. Νταουντάκης (Β΄ Λυκείου) κατέκτησαν τη 2η θέση στο μάθημα της Φυσικής και της Χημείας στον Τοπικό Διαγωνισμό Πειραμάτων - EUSO 2020 ανάμεσα στα σχολεία του Ε.Κ.Φ.Ε. Τούμπας της πόλης μας.

Ο τοπικός διαγωνισμός αποτελεί την Α΄ Φάση της 18ης Ευρωπαϊκής Ολυμπιάδας Φυσικών Επιστημών - EUSO 2020.

Ο Διαγωνισμός EUSO διεξάγεται μέσα από εργαστηριακές δοκιμασίες στη Βιολογία, Φυσική και Χημεία. Η τοπική φάση του διαγωνισμού πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, 7 Δεκεμβρίου στο σχολικό συγκρότημα του Ε.Κ.Φ.Ε. Κέντρου.

Τα αποτελέσματά της  ανακοινώθηκαν την Τετάρτη, 18 Δεκεμβρίου σε ειδική τελετή στο Αμφιθέατρο «Κώστας Βουτσάς» του 2ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης στην οδό Ικτίνου.

Ας θυμηθούμε τους μαθητές των Εκπαιδευτηρίων Β. Φραγκόπουλο, Ν. Κωνσταντινίδου, Ο. - Κ. Βλαχονάσιο (Β΄ Λυκείου 2018 - 2019) που κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στην Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών (EUSO), που πραγματοποιήθηκε στην Πορτογαλία από τις 4 έως τις 11 Μαΐου 2019.

Πηγή