Προσομοίωση: Παράλληλο Πρόγραμμα για Εκπαιδευτικούς

Προσομοίωση Συνεδρίασης Ολομέλειας Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

Προσομοίωση Συνεδρίασης Ολομέλειας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

Η γνωριμία των νέων με τα θεσμοθετημένα όργανα της Ευρωπαϊκής Ένωσης , που ενισχύουν το αίσθημα της δημοκρατίας,  αποτελεί βασική προτεραιότητα για ένα σύγχρονο σχολείο. Στο πλαίσιο αυτό τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη πραγματοποίησαν  την Πέμπτη και την Παρασκευή, 16 και 17 Ιανουαρίου 2020 «Προσομοίωση Συνεδρίασης Ολομέλειας  του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου».

Στην προσομοίωση συμμετείχαν 13 δημόσια και ιδιωτικά σχολεία της Ελλάδας και της ομογένειας.

Κατά τη διάρκεια  της προσομοίωσης, πραγματοποιήθηκε παράλληλο πρόγραμμα που αφορούσε τα εργαλεία της Microsoft στην εκπαίδευση. Συγκεκριμένα, παρουσιάστηκαν από εκπαιδευτικούς των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη χρήσιμα εργαλεία που εντάσσονται στη διδακτική διαδικασία.

Η δημιουργία Sway σε συνδυασμό με  την ενότητα  quiz στο OneNote ανέδειξαν τα πολλαπλά οφέλη που παρέχει η τεχνολογία τόσο σε μαθητές όσο και σε εκπαιδευτικούς. Τέλος, οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν και να περιηγηθούν στην πλατφόρμα της Microsoft (MEC) καθώς και να έρθουν σε επαφή με την ομαδική μάθηση μέσω του Teams.