Επίσκεψη Οδοντιάτρου στον Παιδικό Σταθμό

Μμμ… σοκολάτες, παγωτά, γλειφιτζούρια και ζαχαρωτά! Σε όλους μας αρέσουν τα γλυκά, μα πιο πολύ στα παιδιά.

Η αγάπη των παιδιών για τα γλυκά δεν είναι κάτι που μπορεί κανείς να προσπεράσει αψήφιστα, καθώς η  στοματική υγιεινή, που συνδέεται με την κατανάλωση τροφών, αποτελεί ένα από τα πρώτα μαθήματα που θα πρέπει να πάρει το παιδί.

Ολοκληρώνοντας το πρωτοποριακό μας πρόγραμμα «Μαθαίνω να ζω υγιεινά», καλέσαμε στον Παιδικό Σταθμό την οδοντίατρο κυρία Λυσίτσα Στέλλα, για να μιλήσει στα παιδιά για τη σπουδαιότητα της υγιεινής των δοντιών μας.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στις 16/01/2020. Η γιατρός μίλησε στους μικρούς μαθητές για την αναγκαιότητα της σωστής και καθημερινής φροντίδας των δοντιών, καθώς και για το τι πρέπει να προσέχουμε και πώς πρέπει να τα βουρτσίζουμε. Στόχος της επίσκεψης αυτής ήταν να μάθουν τα παιδιά όλα όσα αφορούν την υγιεινή των δοντιών, καθώς επίσης και να εξοικειωθούν με το επάγγελμα του/της οδοντιάτρου.

Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με τον στοματικό έλεγχο των παιδιών από την οδοντίατρο. Ο έλεγχος έγινε στους μαθητές των τμημάτων των Seniors και Seeds.